Издирва се: „Наука и техника – БТА“
По-възрастните може би помнят – имаше едно време такова списание. Ежеседмично, зеленичко, с интересни неща вътре… включително най-често и по някой хубав фантастичен разказ. И уви, пълна колекция от тези списания вече май не може да бъде намерена дори в библиотеките.
Към момента е в действие проект, чиято цел е да документира и опази за поколенията издаденото в това списание. Заявявам изрично, че не участвам в него – не искам да си приписвам чужди заслуги. Повечето от броевете вече са събрани (някои – частично, с липсващи страници и т.н.) Немалко обаче все още липсват. А лично мен ме блазни идеята разкошният набор от фантастични разкази, излизал в списанието през годините, да намери място в някоя хубава онлайн библиотека. 🙂
Затова имам молба към всички, които разполагат с екземпляри от списанието – помогнете! Хвърлете око на ето тази таблица. Ако случайно разполагате с нещо, което в нея е отбелязано като липсващо или непълно – моля ви, помогнете! Броевете ще бъдат сканирани и ще ви бъдат върнати, така че няма да изгубите нищо. Напротив – ще спечелите това да сте помогнали едно ценно наследство да бъде изтръгнато от забравата, в която са на път да го потопят времето и алчността.
Благодаря ви предварително!
April 25th, 2013 at 8:54 am
Ех, едно време във Велинград колко “Наука и техника” и “Космос” предадохме на вторични суровини – с камари бяха. Майка ми беше абонирана и ги събираше, но в един момент го закъсахме откъм място и се принудихме на тази стъпка 🙁
April 25th, 2013 at 9:28 am
Е, това поне е разбираемо, но случилото се с мен не е… Отивам в библиотеката на местното читалище и питам „Имате ли сп. «Наука и техника» на БТА?“, на което получавам следния отговор: „Имахме, но преди две седмици го бракувахме и го предадохме за вторични суровини…“.
Не знам каква физиономия съм направил, но библиотекарката видимо се притесни…
April 25th, 2013 at 12:21 pm
@Mandor: Още една причина, освен всички други, да е задължително тези списания да бъдат опазени по електронен път.
April 25th, 2013 at 2:03 pm
А имаше и още една “Наука и техника за младежта”. Също чудесно списание.
April 25th, 2013 at 5:53 pm
Прекрасно начинание. Най-после ми се изби от главата натрапчивия въпрос дето ме измъчваше толкова години (т.е. кой беше автора на един от разказите от 1987-а). Благодаря за линка.
May 9th, 2013 at 8:30 am
Между другото, подарявам около 150 бр. от това списание на колекционери. Останаха от хора, които не желаят да ги съхраняват.
April 14th, 2014 at 5:11 pm
Аз имам няколко десетки броя на списанието. Ако проекта ви все още е в сила ще се радвам да помогна. Когато/ако получа достъп до таблицата и видя дали притежавам броеве, които липсват в нея ще ви пиша.
April 14th, 2014 at 11:05 pm
@Димитър: Кандидат съм за тях направо, и благодаря от сърце! Пишете ми на grigor в gatchev точка info. 🙂
September 30th, 2015 at 9:13 pm
А защо не се стартира проект за съхраняване в електронен вид на всички български специализирани, академични и научнопопулярни списания (например защо не се сканират и съхранят всички броеве на “Наука и техника за младежта”.), има толкова много, макар и трудно откриваеми. Някои се издават и до днес. Само за пример: “Природа”( научнопопулярното списание на БАН), “Природа и знание”( мисля беше издание на Дружеството но природоизпитателите, което не знам дали още съществува), “Здраве”( специализирано медицинско издание, с интересни статии) и още знайни и незнайни. Вече, гледам, част от тях са сканирани, като “Млад конструктор”, “Радио Телевизия Електроника” и подобни, но далеч не всички. Да не говорим пък за академичните издания, като “Доклади на БАН”( с импакт-фактор), “Водно дело”( издание на Съюза на хидроинженерите), “Acta zoologica bulgarica”(не знам така ли се казваше, също на БАН, също с импакт-фактор, май го няма вече) и т.н. Всичкото това богатство трябва да е достъпно свободно онлайн. Та защо не се започне такъв проект. Мисля, може да се издирят тези издания по библиотеки, села и паланки, да се сканират и да се качат някъде, например в Читанката, макар че там сериозната научна литература, по неизвестни на мен причини, не е много на почит, май-май:-)
Или в knigi.spasete.me, що не издирите хората зад този проект и не се разберете с тях за нещо подобно. Или с Антон Оруш от Сандъците. Само давам идеи…
p.s. към тази бройка включвам и изданията от преди 1944г.
p.p.s. а докъде е стигнал проекта с “Наука и техника” на БТА.