Не бях писал от доста време. Случиха се доста неща, които си струваха да бъдат описани. Уви, пропуснах ги.
Върхът, уви, се пада на изцепките на правителството. На някои от тях просто не зная как да реагирам. Имам чувството, че то е решило да се бори с протестите по оригинален начин – като до септември свърши такова количество кражби, простотии и дори политически престъпления, че когато хората се съберат масово, вече просто да няма какво да ги възмути отгоре на вече направеното.
И неволно правя връзка с една формула, спомената преди в коментар тук под един запис – цикълът на Тайтлър.
Александър Фрейзър Тайтлър е шотландски историк и юрист, живял в края на 18 и началото на 19 век. Въпросният цикъл се приписва на него (макар че е по-вероятно да е измислен и приписан на Тайтлър от американския индустриалец Прентис през 1943 г). Първата част от описанието му действително е дело на историка:
Демокрацията е винаги временна по природата си: тя просто не може да съществува като постоянна форма на управление. Една демокрация съществува докато гласоподавателите не открият, че могат да си гласуват щедри подаяния от обществената хазна. От този момент нататък мнозинството винаги гласува за тези кандидати, които му обещават най-много от съдържанието на хазната. Резултатът е, че вследствие на безогледната финансова политика демокрацията задължително рухва и неизменно бива последвана от диктатура.
Втората част е приписана на Тайтлър в една реч на американския индустриалец Прентис през 1943 г. Вероятно е измислена от Прентис. Тя гласи:
Още от началото на историята средната продължителност на съществуването на великите цивилизации е около 200 години. През тези 200 години нациите им винаги преминават през следната последователност:
– От робство към духовна вяра
– От вяра към смелост
– От смелост към свобода
– От свобода към охолство
– От охолство към егоизъм
– От егоизъм към съглашателство
– От съглашателство към апатия
– От апатия към зависимост
– От зависимост обратно към робство
Преди години се бях запитвал – къде ли са САЩ по този цикъл? В някои отношения – още на прехода от охолство към егоизъм. В някои – вече на този от апатия към зависимост… Но не бях свързвал с правилата България. Просто защото ние още не сме излезли от робството.
Да, не сме. След промените имахме шанс да се измъкнем от икономическата примка на комунизма, като се научим да си изкарваме хляба сами. Уви, Андрей Луканов измисли начин да се противодейства ефективно на този наглед неудържим процес – организирането на мутрите и оставянето им да разоряват безнаказано всеки, който не е „нашичък“. Въпреки това, с времето част от хората постигнаха минимална икономическа самостоятелност – работят за себе си, или пък получават прилични заплати (като правило от чужди фирми). Все още обаче вътре в умовете си продължаваме да сме роби. Да се възхищаваме на мутри и мутреси, да завиждаме на престъпници, да мечтаем да сме богати от корупция… Докога така? И най-важното – защо все още така?
За пръв път го видях ясно покрай това правителство. Когато осъзнах, че неговата истинска мишена не е нито смешникът Бойко, нито дори смешният ни на фона на целия народ протест. Че истинската му мишена е вярата ни. Вярата, че от нас зависи нещо. Че можем да се преборим срещу нагла и безсъвестна власт. Че си струва да имаме смелост и да се борим за свободата си.
Точно това е, което е било мишена на явните и скрити комунисти и кадесари през всичките тези години на преход – вярата ни. Вярата ни в силата на духа ни, в себе си. Знаели са това, което аз осъзнах чак сега – че без вяра в силите си ще останем техни роби завинаги. Вярата, с която Бойко Борисов – клоун и палячо, но не чак комунист или кадесар – не се пребори достатъчно добре, и тя избуя в нас. И сега мафията ни бърза презглави да я смаже, да ни нахлузи обратно оглавниците и да ни впрегне.
Това е причината за всички тези скандални назначения и действия. Не защото не могат да назначат начело на ДАНС неотблъснал обществото послушник на Делян Пеевски – а защото ние трябва да се уверим, че не можем да ги спрем. (В крайна сметка ЕС ги спря в това назначение, защото то удряше по европейската сигурност. Не ги спря обаче в хиляди други не по-малко скандални, но по-малко касаещи европееца.) Не защото им трябва това или онова престъпно нещо – от някои те ще откраднат милиарди, но други изглеждат безсмислени. А за да ни научат, че сме безсилни и вярата ни е безсмислена. Не защото им трябваше автобусът с излизащите онази нощ от НС депутати на всяка цена да заобиколи целия „Александър Невски“ и да пресече всички групи протестиращи. А за да ни демонстрират, че сме безпомощни и няма в какво да вярваме. И не защото някой ще им повярва, че са се самоорганизирали в тяхна подкрепа цигани, които не знаят кой е премиер и кой президент. А за да ни покажат, че сме безпомощни да попречим и на най-наглите им и очевадни лъжи… За да убият вярата ни.
Естествено, демонстрациите им са лъжа. Ако имаха каквато и да било реална подкрепа, щяха много лесно да организират нея да дойде да ги крепи на прегласуването на бюджета – нямаше да се налага да плащат на цигани, които не знаят кой е премиер и кой президент. Нито пък щеше да им се налага да купуват присъствието на прилична част от „контрапротестиращите“ – в София живеят два милиона души, надали е капка проблем да се намери един на хиляда, който е комунист и кадесар и в червата и би излязъл да ги подкрепи. Но очевидно и толкова нямат, въпреки заплахите към социолози да дават резултати в тяхна подкрепа. И въпреки изнудването на медиите да не отразяват протестите…
Но мисля, че ни подцениха. Малко по малко ставаме народ. Бавно, колебливо, понякога с крачки назад, но вървим.
Да сте видели след протест срещу това правителство да остава бунището, което остава след техните бузлуджански сбирки? И което оставаше дори след най-благородните събирания доскоро? Да, не е много да почистиш след себе си. Но е показател, че се чувстваш стопанин, а не добитък.
Да сте видели на протеста ни сляпа политическа привързаност към този или онзи, каквато се вижда на „митингите“ в тяхна подкрепа? И каквато се виждаше доскоро и на най-благородните начинания? (Още една от лъжите им – че този протест бил „про-ГЕРБ“. Не че ГЕРБ на техен фон не са направо приемливи. Но протестът не е про-ГЕРБ.) Вместо това виждате хора, които биха повярвали на всеки честен, но и са критични към всеки лъжец.
Да сте видели на протеста ни бруталност, пиянство, безпочвена злоба, мръсна агресивност? Аз съм виждал – когато някоя групичка провокатори успее да се лепне. Обикновено вече по тъмно, защото денем биват забелязвани отдалече и изпровождани веднага. А какви са тези провокатори и за кого работят можете да разберете от срещите им с правителството, където щедро му дават десетилетия срок. И се изказват, че ако е тяхната, ще арестуват протестиращи, и че многобройните им криминални присъди са съчинени…
Мога да изброявам още много. На вчерашния протест обаче се случи нещо, което ме трогна.
Срещу Руската черква имаше неголямо павилионче. Момичето, което продаваше в него, даваше отстъпка 10% на всички протестиращи. Нямаше как да напусне работното си място, за да се присъедини към нас – но ни подкрепяше за сметка на джоба си. (Кой от „контрапротестиращите“ би го направил? Дето уж ние сме на протест за пари, пък те – не?)
Взривът в китайския ресторант разруши и нейното павилионче. Но протестиращите, които тя беше подкрепяла, не я изоставиха. Вчера буквално целият митинг спря за малко, непланирано и неподканяно, пред Руската черква, където момче с кутия събираше дарения в нейна полза. Нямам представа колко пари събра, но буквално нямаше човек, който да не пусне някоя банкнота. Откъснати от залъка пари – както тя беше късала от залъка си заради нас.
Може би цикълът на Тайтлър ще важи и за нас – един ден, когато потеглим по него. Но нека потеглим. Нека излезем от робството. Заслужаваме го.
А сега пускам този запис – набързо нахвърлен, непрочетен за грешки – защото бързам. Да бъда част от този народ и тази вечер.