Наскоро в мрежата се промъкна такава новина. При внимателно преглеждане обаче истината се оказа малко по-различна. Ако трябва да цитирам автора на новината (събрано от няколко негови изказвания и коментари): “Skype винаги е бил свободен софтуер. Сега ще стане и софтуер с отворен код – потребителският интерфейс ще бъде отворен.”
Казано иначе, протоколът на Skype и модулите, които го поддържат, ще останат класически затворен собственически софтуер. Само по себе си това вече е достатъчно, поне за мен, за да игнорирам остатъка от новината – тоя мач вече съм го гледал доста пъти. За негледалите го обаче ще поясня:
“Свободен софтуер” означава софтуер, целият изходен код на който е напълно достъпен за разглеждане, променяне, компилиране до изпълним код и разпространяване както човек пожелае. Skype е безплатен софтуер – разликата е огромна. Да кажем, колкото между свобода и безплатно сиренце.
Идеята е, че от Skype ще компилират само модула, който изпълнява комуникацията, като затворена библиотека. След това ще документират част от обръщенията й, и ще я връчат на общността на свободния софтуер. С надеждата, че ще се намерят ахмаци, които да й направят потребителски интерфейс за без пари, въпреки че не е и няма да бъде свободна. (Оттам и аналогията с безплатното сиренце.) Просто Skype, Inc. се мъчи да прехвърли част от програмистките си разходи на общността на свободния софтуер.
Не съм декомпилирал кода на Skype лично, така че не зная дали да вярвам на твърдението на един познат хакер, че вътре има пълноценен троянски кон, даващ на Skype Inc (и на който друг знае ключовете за достъп) пълен контрол върху компютъра ти. Но съм чоплил протокола му за обмяна, и съм се интересувал какво са разчоплили други. Една от подробностите е, че ако Интернет линията ти е малко по-добра, можеш да се окажеш в ролята на релеен сървър за неизвестен брой Скайпове наоколо – програмата го прави автоматично. Ако плащаш на трафик, на края на месеца те очаква изненадаааа! Проверил съм тази особеност лично, така че стоя зад думите си.
Друга особеност е, че протоколът за гласов обмен е шифрован не съвсем кадърно, а chat съобщенията са си на практика в открит текст. Резултатът е, че масово публикуваната реклама за “защита на комуникацията” в Skype, да го кажем дипломатично, не отговаря на истината. Личното ми впечатление е, че защитата на XMPP протокола (Jabber, Google Talk и пр.) е несравнимо по-добра. При излизане на нови версии на протоколите това може да се промени, но засега е така.
В крайна сметка Skype, както и повечето други затворени собственически програми, са прехвалени далеч над реалните им потребителски качества. Какво друго следва да се очаква от програма, написана и маркетирана от хора, които се опитват да представят като “подарък” опита си да хванат шарани да им правят части от програмата им без пари? Коректност? Правдивост?!…
По всички тези причини от много време не ползвам Skype. Не го смятам за мъдра постъпка. И аргументът “всички други го ползват” ме убеждава колкото воя на вятъра в комина. Ако на някого съм реално нужен, или пък ми е истински приятел, ще ползва Jabber, след като го ползвам и аз. Ако не иска да използва един свестен протокол на общуване, за да се свърже с мен, откъде-накъде ще очаква аз да си сложа на компютъра лош и опасен протокол, за да общувам с него? Съжалявам – не става.
Фанатик на свободния софтуер ли? Не зная. Мисля, че не съм чак фанатик. Може и да греша, и да съм.
Но знам точно какво ме е направило такъв. Програми като Skype, и подходи на техни автори като този, по повод на който пиша това.